Naujosios kartos vaikai

Visas mūsų išleistas knygas galite įsigyti internetinėje parduotuvėje  perku-remiu.lt  ir

ekologinėje krautuvėje “Žalia Rasa” Odminių g. 7 – 12, Vilniuje arba ten pat tik internetu

arba kreipkitės tiesiai į mus e-paštu: valdorfoiniciatyvos@yahoo.com

NAUJOSIOS KARTOS VAIKAIkuk_0
Ką reiškia būti vaiku ir būti šalia vaiko mūsų laikais

Tiek tėvai, tiek vaikų darželio auklėtojai ir mokytojai pastaruoju metu pastebėjo, kad vaikai iš esmės pasikeitė. Ar tai dėl to, kad tėvai visada darbe, o vaikus „auklėja“ televizorius ir kompiuteris? Ar turime reikalą su kažkokia mistine naująja karta?

Kerttu Soans ir Armen Tõugu knyga „Naujosios kartos vaikai“ turėtų būti įdomi visiems tėvams. Galbūt ir jūsų iš pirmo žvilgsnio labai kaprizingas vaikas yra vienas iš indigo vaikų, kuriems auklėti Spoko metodika jau nebetinka. Ką su tokiais vaikais daryti? Kaip juos suprasti ir taikiai sugyventi?

Naujosios kartos vaikų tyrėjas Armen Tõugu, remdamasis Kerttu Soans užrašais, apibendrina, kokie yra šie vaikai ir ką turėtų žinoti tokių savybių turinčių vaikų tėvai. Taigi prieš jus susimąstyti verčianti knyga apie tai, koks galėtų būti tėvų vaidmuo XXI amžiuje.

„Kita akivaizdi naujosios kartos vaikų savybė yra vidinė laisvė, pasireiškianti savarankiškais sprendimais. Jau nuo pat gimimo jie gali turėti susiformavusį savigarbos jausmą; jie suvokia save kaip asmenybę ir iš kitų reikalauja atitinkamo elgesio.

Šiais laikais jau vaikai tikisi iš suaugusiųjų tokio elgesio su savimi, kokio anksčiau tikėdavosi tik bręstantys jaunuoliai. Įsivaizduokime kokį paauglį ir pastebėsime tipiškus savarankiškėjimo požymius: kovojama su tėvų, auklėtojų ir mokytoju autoritetu; aiškiai pateikiama ir ginama sava nuomonė, traukiamasi iš šeimos ar bent jau bandoma išsivaduoti iš jos įtakos; savo nuožiūra pasirenkami pomėgiai; susirandama naujų draugų.

Tokioje raidos pakopoje esantis jaunas žmogus tikisi, kad suaugusieji žiūrės į jį kaip į savarankišką asmenybę. Tėvai yra priversti keisti savo požiūrį, nes mato, kad autoritarizmas jau neveikia. Jau nebetinka tvirtas žodis, draudimai ir įsakymai, o reikia siekti susitarimo ir skaitytis su pereinamojo amžiaus sulaukusio vaiko asmeniniais norais, jausmais ir mintimis. Galima sakyti, kad paauglys tuo laikotarpiu mokosi gyventi suaugusiųjų pasaulyje.

Naujosios kartos tėvus stebina tai, kad dabar jau ir dvimečiai ar trimečiai vaikai į suaugusiuosius žiūri kaip į lygiaverčius asmenis. Bendraujant su tokiu vaiku suaugusiam žmogui gali kilti jausmas, kad šiame mažame kūne tikrai gyvena jam pačiam lygi asmenybė, kuri, būdama mažesnio ūgio, vis dar žiūri į tėvus iš apačios į viršų, tačiau reikalauja, kad su ja būtų elgiamasi, kaip dera elgtis su suaugusiuoju.“